پزشک آنلاین
عفونت ادراری دخترم هنوز خوب نشده... چیکار کنم؟؟؟؟

عفونت ادراری دخترم هنوز خوب نشده... چیکار کنم؟؟؟؟


وضعیت:
روش ارسال: دانلود فایل
حجم فایل: 115 کیلوبایت
نمودار قیمت قیمت: -

معرفی محصول:

بيماري هاي دوران کودکي بسيار سرنوشت ساز است، زيرا تشخيص زودهنگام و درمان به موقع بسياري از اين بيماري ها نه فقط به سلامت عمومي فرد کمک مي کند ، بلکه از بروز بيماري هاي مزمن در سنين بزرگسالي پيشگيري مي کند. از آن جا که بدن کودکان به دليل کامل نشدن سيستم ايمني در برابر ميکروب و ويروس آسيب پذيرتر است، طبيعي است که سالي چند بار درگير بيماري هاي مختلف شود. 

يکي از اين بيماري هاي شايع که نيازمند پيگيري جدي والدين است، عفونت هاي ادراري است.

اوج عفونت ادراري در ۲ سالگي است و آلودگي هاي خارجي و دفع مدفوع از عمده دلايل ابتلاي کودکان به عفونت ادراري در زماني است که عمل دفع کودک در پوشک انجام مي شود. زيرا در اين شرايط تمام قسمت تناسلي و ادراري کودک به مدفوع آلوده مي شود و از آن جا که مدفوع شيرخوار شل و بدون قوام است، به راحتي به تمام قسمت هاي تناسلي کودک به خصوص دخترها نفوذ مي کند و اگر کودک مدت زمان زيادي در پوشک باشد، احتمال آلودگي اش بيشتر مي شود.

يکي ديگر از علايم ابتلاي کودکان به عفونت ادراري ، عارضه برگشت ادرار است که در اين حالت ادرار به طور مادرزادي به مثانه برمي گردد واين مسئله از ديگر عوامل بروز عفونت ادراري در کودکان است.علايم عفونت ادراري
علايم اين عارضه در سنين مختلف دوران کودکي متفاوت است. در دوران شيرخوارگي و در يکي دو ماه اول علايم به صورت تب، بي اشتهايي ، گريه، بي قراري و رشد نامناسب خود را نشان مي دهد اما متاسفانه بيشتر والدين متوجه عفونت ادراري کودک خود نمي شوند.

در کودکان بالاي ۲ سال بوي تند ادرار يکي از مهم ترين علايم عفونت ادراري است، از طرفي پاي اين کودکان مدام دچار سوختگي مي شود و به درمان ها جواب نمي دهد. توصيه ديگر ما به والدين اين است که ختنه را در مورد فرزندان پسر به تاخير نيندازند زيرا دير ختنه کردن پسران يکي از عوامل مستعدکننده عفونت ادراري در کودکان پسر است.

در کودکان بالاتر از ۲ سال عفونت ادراري به شکل سوزش و تکرر ادرار خود را نشان مي دهد اين عارضه مي تواند بر رشد کودک تاثير مستقيم بگذارد.اگر عفونت ادراري در دوران کودکي درمان نشود، عفونت وارد مجاري مثانه مي شود و به دنبال آن به کليه نفوذ مي کند و موجب صدمه به آن مي شود بسياري از ناراحتي هاي کليه در بزرگسالي ريشه در عفونت درمان نشده در دوران کودکي دارد.خطرات عفونت ادراري
 هم اکنون مشخص شده است که بيماري هاي کليوي ناشي از عفونت هاي مکرر ادراري در دوران کودکي مي تواند يکي از عوامل خطر ابتلا به سرطان کليه باشد. بسياري از عفونت هاي مکرر ادراري در دوران کودکي که به عارضه عفونت ادراري مزمن تبديل مي شود، در دوران بزرگسالي خطر ابتلا بهسرطان کليه را افزايش مي دهد.

اين عارضه ممکن است صدمه شديدي به کليه بزند و طي آن فرد به دياليز نياز پيدا کند. در نتيجه احتمال ابتلاي فرد به بيماري هاي بدخيم ديگر کليه افزايش مي يابد. هم چنين فشار خون در دوران نوجواني و ميانسالي که به دليل نوع تغذيه، سبک زندگي ناسالم و تحرک ناکافي رخ مي دهد، مي تواند در طولاني مدت احتمال ابتلا به سرطان کليه را افزايش دهد.در واقع کنترل عفونت هاي مکرر ادراري يا آسيب هاي ناشي از آن مي تواند تا حد زيادي از ابتلا به تومورهاي بدخيم کليه و سرطاني شدن آن ها پيشگيري مي کند.

به طور کلي عفونت هاي حاد مجاري ادراري با درمان هاي معمولي کنترل مي شود اما اگر عفونت ادراري در يک فرد به طور مکرر تکرار و هر سال به يک نوع عفونت مبتلا شود، بايد از نظر ابتلا به ناهنجاري مادرزادي يا نقص ايمني مورد بررسي قرار گيرد.اين دسته از عفونت ها در درازمدت مي تواند بهنارسايي کليه منجر شود. نارسايي کليه فرد را مجبور به انجام دياليز مي کند و با افزايش ميزان اوره وکراتين خون کشف مي شود و براي کنترل کارکرد کليه فرد تحت دياليز قرار مي گيرد.

کساني که به مدت طولاني تحت دياليز قرار مي گيرند، احتمال ابتلا به سرطان کليه را دارند. همچنين گاهي بيماري هاي ساختاري و کارکردي در کليه که به دليل اختلالات ايمني، تحريک سيستم ايمني وبيماري هاي روماتيسمي ايجاد مي شود و در صورتي که کنترل نشود درمان نامناسب مي تواند به نارسايي مزمن کليوي منجر شود. 

اصولا نياز به دياليز به هر دليل از جمله ابتلا به پرفشاري کنترل نشده خون، سنگ هاي مکرر ادراري، ديابت و عفونت هاي مکرر ادراري احتمال ابتلا به سرطان کليه را بالا مي برد.

 بيشتر موارد سرطان در مراحل پيشرفته شناسايي مي شود، اما از علايم سرطان کليه مي توان به درد پهلوها، وجود خون در ادرار و لمس توده در پهلوها اشاره کرد البته هر درد پهلويي نشانه سرطان نيست بلکه مجموعه اين علايم است که مي تواند پزشک معالج را به شناسايي سرطان رهنمون شود. 

پيش گيري از عفونت هاي ادراري
 البته پيش گيري بهتر از درمان است و به والدين توصيه مي شود که پوشک کودک خود را زود به زود تعويض کنند. از آن جايي که عفونت ادراري در دختران بيشتر ديده مي شود، مادران بايد براي شست وشوي دستگاه تناسلي کودک خود شيلنگ آب را به طور مستقيم نگيرند چرا که مقداري از آب وارد دستگاه تناسلي کودک مي شود و به دليل ميکروب هايي که در آب وجود دارد و با مدفوع برخورد مي کند وارد دستگاه تناسلي مي شود و همين مسئله به عفونت در دختر بچه ها مي انجامد.

توصيه مي شود دختر بچه ها را در وان حمام نکنند و دفعات استفاده آن ها از استخر کاهش يابد هم چنين مادران طوري کودک خود که عمل دفع را انجام داده است، بشويند که آب به قسمت دستگاه تناسلي کودک نرود.

نگه داشتن ادرار و تخليه نشدن به موقع آن از ديگر عوامل ابتلاي کودکان به عفونت ادراري به شمار مي رود البته اين مسئله بيشتر در دختران ديده مي شود؛ اصولا زنان و دختران وسواس بيشتري نسبت به سرويس هاي بهداشتي دارند و همين مسئله موجب مي شود که از رفتن به سرويس بهداشتي خودداري کنند و ادرار خود را نگه دارند.

همه کودکان بايد هر ۶ ماه يک بار آزمايش ادرار را انجام دهند البته بايد در انجام اين آزمايش نکات مهمي را براي دريافت جواب صحيح رعايت کرد چرا که آزمايش ادرار با خطاهاي زيادي روبه رو است.براي گرفتن آزمايش ادرار ابتدا بايد دستگاه تناسلي کودک به خوبي شسته شود، چرا که مواد يا ميکروب هاي ديگري با ادرار مخلوط نمي شود و جواب آزمايش دقيق تر خواهد بود.

بيماري هاي مزمن کليه
معمولا بروز عفونت کليه در سنين کودکي کمتر توجه والدين را به خود جلب مي کند و از طرفي به دليل استفاده از پوشک براي کودکان، احتمال عفونت مجاري ادراري و کليه ها بيشتر مي شود.اگرچه اين عفونت با مصرف داروهاي آنتي بيوتيک درمان مي شود اما اگر براي درمان توجه و دقت کافي نشود و يا اين که کودک به دلايل مادرزادي و ژنتيکي مستعد ابتلا به عفونت باشد، زمينه ابتلاي وي به بيماري هاي مزمن کليوي و حتي سرطان کليه مساعد خواهد شد.

در مواردي که فرد مکرر به عفونت ادراري دچار شود و يا به فشار خون بالا مبتلا شود، نياز به دياليز پيدا مي کند، باز هم اين نارسايي کليه ها زمينه ابتلا به سرطان کليه را فراهم مي کند. ابتلا به هر يک از بيماري هاي پرفشاري خون، سنگ هاي مکرر ادراري، ديابت و عفونت هاي مکرر ادراري ابتلا به سرطان کليه را تا ۳۰ برابر افزايش مي دهد.

منبع

اگر کودک شما مکرر دچار عفونت ادراری می شود در صورت تمایل می توانید از مشاوره با دکتر عادل حیدری نژاد استفاده کنید :

مشاوره تخصصي کودکان با دکتر عادل حيدري نژاد

عفونت ادراری دخترم هنوز خوب نشده... چیکار کنم؟؟؟؟
عفونت ادراری دخترم هنوز خوب نشده... چیکار کنم؟؟؟؟
محصول: عفونت ادراری دخترم هنوز خوب نشده... چیکار کنم؟؟؟؟
تاریخ به روزرسانی: 1397/11/30
حجم فایل: 115 کیلوبایت
فروشنده: پزشک آنلاين
پشتیبانی و نظرات   (1 نظر)
مرتب سازی بر اساس:


سمانه محمديان (23:35   1397/3/1)

با عرض سلام خدمت جناب دكتر حيدري نژاد
عفونت ادراري دخترم كاملا خوب شده ديگه هيچ گونه علائم بيماري نداره
سوالم اینه احتیاجی به مشاوره بعدی داره؟ کد: 16


 
ثبت سوال یا نظر:
شما می توانید درباره عفونت ادراری دخترم هنوز خوب نشده... چیکار کنم؟؟؟؟ نظر دهید یا سوال بپرسید. مسوول پشتیبانی محصول، پاسخگوی سوالات شما خواهند بود:
نام و نام خانوادگی:

کلمات کلیدی: عفونت ادراری ، عفونت ادرار ، عفونت مثانه ، عفونت کلیه ، عفونت ادراری کودک ، عفونت ادراری اطفال ، عفونت ادراری در اطفال ، درمان عفونت ادراری،